Follow-Me print™
Kort fakta om utskrifter:
•39 % av de anställda har läst konfidentiella dokument som legat vid skrivaren och dessutom diskuterat detta öppet utanför jobbet!
•15-20 % av alla utskrifter hämtas aldrig
•Utskriftsmängden på ett normalt kontor ökar i snitt med 21% per år
•Enligt Gartner så kan företag som aktivt analyserar sin dokumenthantering sänka sin totalkostnad med 10-30%
Med dessa fakta ovan så är det intressant för många företag att på sikt ta ett helhetsgrepp för utskrifter. En bättre kostnadskontroll, skydda känsliga uppgifter samt miljöaspekter är viktiga delar för företag idag. Connect har mjukvarorna som krävs för att skräddarsy en lösning för ert företag.
”Follow-me print” eller “pull print” innebär att du inte längre skickar ditt dokument mot en förvald skrivare. Du skriver ut ditt dokument som vanligt mot en utskriftskö och hämtar ditt dokument när, och var, du vill. Detta resulterar att pappershögarna vid skrivarna och du behöver inte längre leta efter ditt dokument i högen vid skrivaren.
Sekretess
De flesta kontor som inte idag har ”Follow-me print” står det småskrivare med enda syfte att skriva ut dokument med känslig information. Att sådana skrivare är dyra i drift är de flesta medvetna om, men samtidigt är det inte mycket att välja på; sekretess måste prioriteras. Med ”follow-me-print” nås full sekretess genom att inga dokument skrivs ut förrän användaren har bestämt det, och är på plats vid skrivaren. För att få detta system så underhållsfritt som möjligt rekommenderar vi att det synkroniseras med företagets befintliga AD (Active directory), och i princip vilka kort som helst kan användas, det vanligaste är att man använder de befintliga passerkorten.
Miljö
Genom att användare bara skriver ut de utskrifter han/hon skall ha så kommer onödiga utskrifter inte att skrivas ut och slängas i papperskorgen. Flera mätningar visar att pappersåtgången minskar med upp till 30 % efter att ”follow-me-print” installerats.